Foglalkozási megbetegedés
A foglalkozási megbetegedés a munkavégzés, a foglalkozás gyakorlása közben bekövetkezett, valamint a foglalkozás gyakorlását követően megjelenő vagy kialakuló egészségkárosodás, amely a munkavégzéssel, a foglalkozással kapcsolatos, a munkavégzés, a munkafolyamat során előforduló tényezőkre vezethető vissza, illetve amely a munkavállalónak az optimálisnál nagyobb vagy kisebb igénybevételének a következménye.
Azokban az esetekben tehát, melyekben a munkavállaló szervezete nem tudja ellensúlyozni a munkavégzésből és a munkahelyi környezetből, a munkahely által biztosított körülményekből eredő egészségkárosító hatásokat, foglalkozási megbetegedés léphet fel.
Fontos kiemelni, hogy a foglalkozási megbetegedés megállapítását az erre hatáskörrel rendelkező illetékes hatóság végzi, és mindenképpen orvosszakértői feladat. Amennyiben a jogszabályok által részletezett hatósági eljárás során megállapítják a munkavállaló foglalkozási megbetegedését, akkor abban az esetben a munkavállaló akár kártérítési igénnyel is felléphet a munkáltatóval szemben.
Tapasztalataink alapján foglalkozási megbetegedés gyanúja esetén a munkavállalók nincsenek tisztában azzal, hogy mit kell tenniük betegségük kivizsgáltatása, valamint esetleges kárigényük érvényesítése érdekében.